- Strona główna
- Statut / Vereinsstatuten
- Zarząd / Vorstand
- Kontakt
- Sztandar Sokoła Polskiego 1896 w Wiedniu / Verein...
- Sekcje sportowe / Sportsektionen
- Partnerzy / Partner
- Wesprzyj nas / Unterstütze uns
- Galeria zdjęć / Galerie von Fotos
- Z historii ruchu sokolego / Aus der Geschichte der Sokolbewegung
- Polska 100-lecie Odzyskania Niepodległości
- Edukacja patriotyczno-historyczna
- Odwiedź ciekawe linki / Besuche interessante Links
- Poznaj Polskę / Erkunde Polen
- Poznaj Austrię / Erkunde Österreich
- Pomniki historii / Denkmale der polnischen Kultur
- Poland In UNDISCOVERED
- Polska architektura i sztuka / Polnische Architektur und Kunst
czwartek, 24 września 2020
wtorek, 8 września 2020
----------------------------------- KL Mauthausen - Gusen ------------------------------
Przed Pomnikiem polskich ofiar w Konzentrationslager Mauthausen /Austria
6 września 2020 r. reprezentanci Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół Polski 1896” i Polskiego Klubu im. Romana Dmowskiego w Austrii w składzie: Marzena Krawczyk, Franciszek Szymaniec i Lech Krawczyk w imieniu swoich organizacji i Polonii austriackiej odwiedzili zespół niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen – Gusen (Austria, niedaleko Linzu, ok 175 km na zachód od Wiednia) upamiętniając złożeniem okolicznościowych wieńcy i modlitwą męczeńską śmierć Polek i Polaków oraz ofiar innych narodów w okresie II Wojny Swiatowej w tym miejscu.
W obozach w Mauthausen i Gusen zostali zamordowani również polscy i czescy patrioci związani z organizacjami sokolimi w ich krajach. Także polscy harcerze.
Przypominamy, że polska organizacja sokola w Wiedniu w 1938 r. po „zjednoczeniu Niemiec i Austrii” została przez reżim hitlerowski zdelegalizowana a jej działacze prześladowani.
Czesi mają w Mauthausen tablicę upamiętniającą śmierć i cierpienia sokołów czeskich.
PTG „Sokół Polski 1896” podejmie starania by ufundować stosowną pamiątkową tablicę poświęconą polskim sokołom.
Przykro nam, że nasza inicjatywa wspólnego wyjazdu do Mauthausen – Gusen, mimo jej upublicznienia przez powszechnie ceniony w Austrii portal komunikacyjny pana Zenona Zalegi i środowiska patriotyczne w Wiedniu, nie spotkała się z zainteresowaniem naszych rodaków skutkującym ich uczestnictwem w tym wyjeździe i nie mogliśmy nadać temu wydarzeniu bardziej wspólnotowego znaczenia. Bolesne było dla nas to "społeczno - patriotyczne osamotnienie"!
O ile nam wiadomo nie organizowano w tym roku odpowiednich polonijnych uroczystości w Mauthausen – Gusen.
Będziemy informować zainteresowane organizacje polonijne i osoby prywatne o podejmowanych krokach mających na celu ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej polskim sokołom zamordowanych w Mauthausen – Gusen. Taką tablicę ufundowali już polscy harcerze z Austrii. Sokoli i harcerze polscy zapłacili swoim życiem cenę za umiłowanie polskiej Ojczyzny! Podobnie inni nasi rodacy. Cześć ich pamięci! Spoczywajcie w Bogu, także dla nas, dla następnych polskich pokoleń!
Widok na mur okalający KL Mauthausen na którym widoczne są tablice upamiętniające ofiary KL z różnych krajów, jest jeszcze miejsce na tablicę pamiątkową ofiar TG "Sokół".
Subskrybuj:
Posty (Atom)